برگزاری کارگاه "راهکارهای عملی برقراری ارتباط موثر در ایام کرونا"در مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری(س)

شناسه خبر : 94244

1399/05/04

تعداد بازدید : 376

هم زمان با هفته ملی مهارت، کارگاه "راهکارهای عملی برقراری ارتباط موثر در ایام کرونا"، با حضور خانم مرضیه شاه‌سیاه، به همت معاونت فرهنگی مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری(س) روز پنجشنبه 2مرداد برگزار شد.

در این کارگاه که با حضور مدیر و کارمندان مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری(س) صبح روز پنجشنبه برگزارشد، خانم شاه سیاه، مشاور مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری(س) به مقوله ارتباطات در ایام کرونا اشاره کرد و گفت: با وجود همه بحرانهایی مختلفی که در کشورمان اتفاق افتاده، این بحران تفاوت اساسی با آنها دارد و اینکه در بحرانهای گذشته، محدودیتی برای افراد وجود نداشت، ولی الان افراد درون خانواده محدود شده اند. همه گیری بیماری کرونا تاحدی موجب شد تا متوجه شویم که با اصول ارتباطات چندان آشنا نیستیم وهمین امر موجب بالارفتن آمارهای تماس با مراکز مشاوره در این ایام بود.

وی تصریح کرد: این وضعیت جدید، نشان داد که ارتباطات ما از جنس ارتباطات یاریگر نبود، بلکه برخی از ارتباطات موجود، تخریبگر بودند. لذا برای داشتن ارتباط موثر باید به چند سوال مهم پاسخ داده شود. یکی اینکه آیا فرد مقابل، من را شخصی قابل اعتماد و اتکا و یا با ثبات می داند؟

سوال دیگر اینکه آیا می توانم نگرش های منفی و مثبت خود را به دیگران در وجودم انتقال دهم؟

سوال سوم، آیا قادرم خودم را بدون تضاد و بدون ابهام، آشکارا به دیگری نشان دهم، و اینکه من آنقدر قوی هستم که استقلال عاطفی و احساسی خود را از دیگران حفظ کنم و آیا این استقلال احساسی و عاطفی را به دیگران نیز روا می دارم.

خانم شاه سیاه خاطرنشان کرد: ارتباطات دو دسته است، ارتباطات مخرب و ارتباطات یاری گر. لذا ارتباطی موثر و یاریگر است که چهار مولفه داشته باشد: اصالت و هماهنگی، احترام نامشروط، درک و همدلی، ایجاز در گفتار.

مشاور مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری(س) افزود: ایجاز در گفتار، شامل کاهش اضطراب، اطلاعات در موضوع، فراموش نکردن هدف گفتگو، غلبه بر کمرویی، روشن و واضح حرف زدن و نیز داشتن فکر می شود. لذا باید سعی کرد تا با رعایت این موارد، ارتباطی سالم و صحیح با اطرافیانمان داشته باشیم.