بزرگداشت سالروز میلاد کریمه اهل بیت(ع) در مرکزتربیت مدرس صدیقه کبری(س)

شناسه خبر : 93080

1399/04/04

تعداد بازدید : 22

همزمان با سالروز میلاد کریمه اهل بیت(ع) حضرت معصومه(س) مراسم جشنی با حضور کارمندان مرکز تربیت مدرس حضرت معصومه(س) از سوی معاونت فرهنگی برگزار شد.

به گزارش واحد اطلاع رسانی، در این مراسم مدیر مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری(س) در سخنانی ضمن تبریک ایام دهه کرامت و میلاد بانو حضرت معصومه(س)، با اشاره به روایتی از سیدبن طاووس كه نقل کرده «ذى القعده در وقت شدت و در سختی‌ها، محل اجابت دعا است»، تصریح کرد: از آنجا که ماه ذی القعده به ماه ذی الحجه ختم می شود و به عنوان مقدمه این ماه بزرگ محسوب می شود، ماه بسیار با عظمتی است. در این ماه بر چله گرفتن توصیه شده است. چله گرفتن یعنی عادت دادن رفتارها. توصیه ای که برای چله گرفتن شده، این است که بیشتر بر نفی ها اختصاص داده شود نه اثبات ها. یعنی ظرف وجودی انسان ابتدا بهتر است از صفات سلبیه پاک شود تا ظرفیت برای ایجاد صفات ثبوتیه فراهم گردد. در مقام عرفان نیز اول دوری از نفی ها مهم است بعد پرداختن به ثبوت ها. به عنوان مثال چهل روز دروغ نگوییم، یا غیبت نکنیم.

خانم طالبی همچنین به خجسته میلاد حضرت معصومه(س) اشاره کرد و گفت: آن حضرت(س)، در آن شرایط سخت و امکانات اندک، بار سفر را بست و راهی دیار طوس شد، این امر نشان از ولایت پذیری آنحضرت بود که ایشان را از دیگر دختران امام موسی کاظم(ع) منحصر بفرد کرد.

وی افزود: ولایت در یک کلمه خلاصه می شود و آن عشق است که وجود انسان به آن سرشته است. ولایت پذیری چیزی جز این نیست که انسان در این دنیای فانی چیزی را به عنوان معشوق داشته باشد که تمام وجودش در او متبلور شود که البته این معشوق باید ماندگار باشد که همان عشق به خدا و اولیای الهی است. این عشق و محبت و ولایت پذیری حضرت معصومه(س) و حضرت زینب(س) بود که آنها را بزرگ کرد و آنان در این ولایت پذیری پایدار بودند.

در این مراسم هریک از همکاران از حال دل خود با حضرت معصومه(س) گفتند و در پایان به دوتن از همکاران به مناسبت روز دختر هدایایی از سوی معاونت فرهنگی اهدا شد.