آیین دانش آموختگی طلاب سطح4 مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری(س) باحضور مدیر حوزه های علمیه خواهران استان قم برگزارشد

شناسه خبر : 89564

1398/12/05

تعداد بازدید : 97

مراسم دانش آموختگی اولین دوره طلاب سطح چهار مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری(س) با حضور مدیر حوزه های علمیه خواهران استان قم، روز چهارشنبه 30بهمن در مرکز تربیت مدرس برگزار شد.

 

به گزارش واحد اطلاع رسانی، در این مراسم که به همت معاونت فرهنگی برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمین تهرانی درسخنانی، به سنت های الهی در جامعه ایمانی اشاره کرد و گفت: خداوند متعال سنت های زیادی در این عالم دارد. بعضی از این سنت ها، خیلی ویژه است. از مهمترین سنت هایی که بین مومنین و اهل حق محقق می شود و خداوند از طریق آن، مومنین را تدبیر می کند و به سعادت می رساند، موارد متعددی است که به چهار مورد آن آشاره می کنیم.

 

 

وی اولین سنت الهی را، سنت تثبیت ایمان مومنین دانست و یادآور شد: اولین سنت الهی، سنت تثبیت ایمان در دل مومنین است. بنابراین صرف ایمان آوردن، کافی نیست، بلکه ایمان باید ماندگار و تثبیت شود. خداوند برای اهل ایمان واقعی، کاری می کند که ایمان در وجود آنها تثبیت شود. در دعاهایی که وارد شده بویژه در آخرالزمان، تاکید شده که نسبت به حفظ ایمان، بسیار دعا کنید.

حجت الاسلام والمسلمین تهرانی، سنت دومی که خداوند برای اهل ایمان قرار داده را زیادی در هدایت دانست و گفت: اگر کسی مومن واقعی باشد، هدایت او به صورت مضاعف افزایش می یابد. آیه 17 سوره محمد نیز دقیقا به همین امر اشاره دارد. بنابراین امر هدایت، هیچگاه متوقف نمی شود. انسان تا در هر مرحله ای از ایمان باشد، باز هم می تواند از هدایت بیشتر برخوردار شود.

مدیر حوزه های علمیه خواهران استان قم تصریح کرد: سنت سوم، نصرت اهل ایمان است. نصرت اهل ایمان را خداوند حق مومنین بر خودش دانسته است؛ لذا اگر مومنین به وظیه خود درست عمل کنند، قهرا بدانند که خداوند آنها را یاری می رساند. جامعه دینی که براساس مبانی دینی زندگی کند، هرچه مومن تر باشد، باید به نصرت الهی مطمئن تر باشد. هرچه از ایمان فاصله بگیریم، ناآرامی و اضطراب و پریشانی در جامعه بیشتر می شود و هرچه ایمان قوی تر، آرامش بیشتری در پی دارد.

وی سنت چهارم الهی را سنت نجات عنوان کرد و افزود: خداوند متعال، مومنان را از سختی ها و ظلم نجات می دهد و ایجاد گشایش در امور آنها می کند و این وعده در قرآن آمده است. این چهار سنت، در یک سیری نشان می دهد که وقتی ایمان ایجاد شد، تقویت شده و هدایت بیشتر می شود، آنگاه سنت الهی بیشتر می شود. در آن صورت جامعه ایمانی نجات می یابد و به سعادت می رسد. در جامعه ایمانی، هرچه مومنین به وظیفه خود بهتر عمل کنند، بیشتر مورد نصرت الهی قرار می گیرند. لذا دغدغه اصلی مومنان، امری واحد است و آن، حفظ ایمان و تقویت آن و سیر در عبودیت خداست. آنها دنیا را اداره می کنند ولی وابسته به دنیا نمی شوند.

مدیر حوزه های علمیه خواهران استان قم، در ادامه  به نقش تاثیر گذار زن مسلمان در عصر حاضر اشاره کرد و گفت: در طول تاریخ الگوهای والایی از زنان هستند مانند وجود نازنین حضرت زهرا(س)، حضرت خدیجه(س) و حضرت زینب(س). حتی قبل از اسلام نیز زنانی مانند حضرت مریم و آسیه بودن که ایمان خود را تحت هر شرایطی حفظ کردند. لذا الگوهای متفاوت برای افراد مختلف وجود دارد و می توان معرفی کرد. برای هر جامعه، به تناسب مخاطبش، می توان الگوی خاص آن را معرفی کرد. ویژگی ممتاز این بزرگواران، یکی شناخت درست حق بود. هنر انسان مومن این است که آنچنان با معرفت و عالم باشد که بتواند حق را خوب تشخیص دهد و اگر ایمان در دل فرد رسوخ کند، او از انحراف مصون خواهد بود. همواره انتخاب درست، در پرتو شناخت صحیح است.

حجت الاسلام والمسلمین تهرانی ویژگی دوم آن زنان مومنه را، در صحنه بودن عنوان کرد و گفت: آنان وقتی حق را شناختند، با تمام وجود به میدان آمدند که این هم از نشانه های اولیای الهی است. حضرت زهرا(س) وجود نازنینش را در دفاع از ولایت، امامت، حریت، آزادی و انسانیت فدا کرد.

وی در تطبیق با دوره جدید گفت: قبل از اسلام در ایران و هیچ جای دنیا زنان منزلتی نداشتند و بعد از اسلام بود که به زنان اهمیت داده شد. حتی بعد از اسلام نیز برخی، با حضور بانوان در صحنه اجتماع، به شدت مخالف بودند. یکی از ارزش های انقلاب اسلامی این بود که جایگاه بانوان را درست تبیین کرده است. حضرت امام خمینی(ره) زنان را پیشروان نهضت اسلامی می دانست. بانوان، افسران جنگ نرم هستند. مقام معظم رهبری نیز به نقش استکبار ستیزی بانوان درموارد مختلف، اشاراتی داشته اند. زنان می توانند در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی اثرگذار باشند. زنان می توانند در الگوسازی مثبت در فرهنگ اقتصادی نیز نقش زیادی داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین تهرانی در ادامه افزود: امام خمینی(ره) فرمودند: زن انسان ساز است. قرآن هم انسان ساز است. این برابری از بعد تربیتی است، قرآن، انسان را تربیت می کند و زن هم می تواند انسان را درست تربیت کند.

وی نقش اساسی بانوان در شکل گیری تمدن اسلام را در سه عرصه عنوان کرد و افزود: نقش اساسی بانوان در شکل گیری تمدن اسلامی که هدف کلیدی نظام اسلامی است، در سه عرصه خانواده، جامعه و جهان است و در سه موضوع سیاسی-اجتماعی، علمی و فرهنگی. این سه موضوع در آن سه بستر می تواند اثر گذار باشد. این اثر گذاری در اینمجرا می تواند اتفاق بیقند: اول اینکه در جامعه، انگیزه سازی کنند. دوم اینکه بانوانی که الگو هستند، می توانند برای نسل آینده، انگیزه سازی کنند.

در این مراسم، خانم طالبی، مدیر مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری(س) در سخنانی بر نقش آفرینی و تاثیرگذاری بانوان در امر اصلاح قوانین مربوط به بانوان تاکید کرد و گفت: بعد از انقلاب اسلامی، انقلابی در حوزه تحصیلات بویژه تحصیلات دینی بانوان در کشور اتفاق افتاد، ولی خود بانوان چندان تغییری نکردند. ما باید تلاش کنیم در بحث قوانین مربوط به حوزه زنان، اصلاحاتی در جهت رسالت زنان مسلمان داشته باشیم و این امر به دوش شما خواهرانی است که تا سطح 4 حوزه پیش رفته اید و با مبانی دینی تاحد زیادی آشنایی دارید.

در پایان با اهدای تابلو فرش های مزین به آیه و ان یکاد، از دانش آموختگان سطح 4 تقدیر به عمل آمد.