حجت الاسلام والمسلمین عابدی: طهارت دل، شرط عالم شدن است

شناسه خبر : 85779

1398/09/28

تعداد بازدید : 43

در چهارمین نشست درس اخلاق، حجت الاسلام والمسلمین احمد عابدی، راه های کسب علم و شرط عالم شدن را بیان کرد.

 

به گزارش واحد اطلاع رسانی، چهارمین نشست درس اخلاق با حضور حجت الاسلام و المسلمین احمد عابدی، ، روز چهارشنبه 27 آذر در سالن همایش مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری(س) برگزار شد.

در این نشست، وی با اشاره به معنای حکمت گفت: منظور از حکمت این است که اعمال انسان مطابق عقل و شرع باشد.

وی به چگونگی عالم شدن اشاره کرد و افزود: بسیاری تصور می کنند کلام استاد، علم است، در حالیکه کلام استاد، شی مادی است ولی علم، غیرمادی و مجرد است، و شی مادی نمی تواند سبب و علت امری غیرمادی باشد. لذا کلام استاد علم نیست و سبب علم هم نمی شود.

استاد برجسته اخلاق تاکید کرد: برای اثبات این حکم، می توان گفت که گاهی شاگرد، از استاد خود باسوادتر است و از استاد اشکال می گیرد و دیگر اینکه گاهی استاد، درسی را در کلاس برای همه شاگردان می گوید درحالیکه همه شاگردان، از استعداد یکسانی برخوردار باشند؛ ولی برخی از شاگردان بیشتر یاد می گیرند و برخی کمتر. لذا این مثال نشان می دهد که علم در کلام استاد نیست. بلکه علم، از ناحیه مجردات و ملائکه است.

وی افزود: مطالعه و مباحثه و شرکت در کلاس، زمینه برای کسب علم هستند، ولی سبب علم نیستند. اینها مقدمه هستند برای اینکه ملائکه، علم را به ذهن انسان بیاورند. هرکس ارتباطش با ملائکه بیشتر باشد، در زمان مطالعه فهم بیشتری خواهد داشت.

حجت الاسلام و المسلمین عابدی چهار فرشته مقرب و معروف خداوند را نام برد و گفت: چهارفرشته هستند که امور عالم برعهده اینهاست که عبارتند از جبرائیل که واسطه وحی الهی و پیام خداوند به پیامبران و اولیاء خداوند است. عزرائیل که عامل قبض ارواح انسان‌ها و مرگ آنان است. میکائیل که واسطه روزی‌رسانی از مصدر عالم و خزائن الهی به خلق خداوند است و اسرافیل که مسئول دمیدن در صور و اعلام قیامت و حرکت عمومی به سوی قیامت کبری است. هرکس که می خواهد عالم شود، باید ارتباطاش با حضرت جبرائیل بیشتر شود.

وی اظهار داشت: حتی در غرب هم، کسانی عالم می شوند که اهل فسق و فجور و گناه نباشند. از بزرگان توصیه شده که شکم بارگی، با فهم و زیرکی قابل جمع نیست.

استاد اخلاق با بیان اینکه علم برای عوالم بالاست، تصریح کرد: اگر انسان با عالم بالا انس بیشتری داشته باشد، عالم تر می شود و هرچه با دنیا مانوس تر، فهم کمتری خواهد داشت. علم و حکمت، از ناحیه عالم ملکوت بر ذهن انسان نفوذ می کند.

حدیثی از حضرت امیرالمومنین(ع) است که می فرمایند: هرکس گناهی مرتکب شود، برای همیشه یک عقلی و شعوری را از دست می دهد که تا آخرعمر آن فهم را بدست نمی آورد.

در حدیثی نیز پیامبر اکرم(ص) فرمودند: ملائکه داخل خانه ای که در آن سگ باشد، نمی شوند. در این حدیث، خانه به معنای قلب انسان است و ملائکه نیز همان علم و فضائل اخلاقی اند. سگ هم به معنای نجاست و آلودگی و گناه است. لذا دلی که آلوده باشد، عالم نمی شود.

وی در ادامه بیان داشت: در کتاب جامع السعادات آمده که برخی انسان ها معارف را می خوانند ولی به باور و اطمینان قلبی نمی رسند. لذا هرکس دلش پاک باشد و معارف دینی را بخواند، باور پیدا می کند. طهارت دل، شرط عالم شدن است. از سوی دیگر، اگر عالمی نیت پاک داشته باشد، علمش برکت پیدا می کند. در حالیکه اگر کسی برای به رخ کشیدن و فخر فروشی، دنبال علم رود، علم او برکت نخواهد داشت و وبال او می شود.

خاطرنشان می شود درس اخلاق هردوهفته یکبار؛ روزهای چهارشنبه از ساعت 16 تا 17 در مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری(س) برگزار می شود.