برگزاری دومین و سومین نشست تدبری در قرآن با حضور مدیر حوزه های علمیه خواهران استان قم

شناسه خبر : 77540

1398/03/05

تعداد بازدید : 67

به گزارش واحد اطلاع رسانی، همزمان با میلاد بابرکت کریم اهل بیت(ع) امام حسن مجتبی(ع)، نشست تدبری در قرآن با حضور مدیر حوزه های علمیه خواهران استان قم در چهاردهم و پانزدهمین روز از ماه مبارک رمضان در مرکز تربیت مدرس حضرت صدیقه کبری(س) برگزارشد.

 در این نشست، حجت الاسلام والمسلمین ضمیری، ضمن تبریک میلاد باسعادت امام حسن(ع)؛ بر کسب  اخلاق حسنه تاکید کرد.

وی با اشاره به آیه 4 سوره حجر به مسئله مربوط به اصالت فرد و جامعه اشاره و تصریح کرد: برخی معتقدند اصالت با فرد است مانند آیت الله مصباح یزدی و شهید صدر. برخی هم اصالت را با جامعه می دانند مانند خواجه نصیرالدین طوسی و علامه طباطبایی . برخی هم مانند شهید مطهری معتقدند که هم فرد و هم جامعه اصالت دارد.

وی به طلاب سفارش کرد که برای بررسی دقیق تر و علمی این بحث، خودشان به منابع مراجعه و آن را  مطالعه کنند.

حجت الاسلام والمسلمین ضمیری به نکاتی در جزء پانزدهم قرآن کریم اشاره کرد و یادآور شد: اولین مبحث در آیات این جزء، مقوله دشمن شناسی است. دشمن انسان سه گروه هست: نفس اماره، دشمنان دین خدا و شیطان؛ که مهمترین دشمن انسان است. طبق آیات، کار شیطان دادن وعده های دروغ و فریبنده به انسان(آیه 64 سوره اسراء) و زینت دادن گناهان(آیه 63 سوره نحل) است؛ ولی خداوند می فرماید که «ان عبادی لیس لک علیهم سلطان»؛ یعنی شیطان به بندگان مخلص خداوند سلطه ای ندارد.

وی افزود: درسی که از این آیات می توان گرفت این است که بر بندگان خدا لازم است تا به او اعتماد و اطمینان داشته باشند و اسباب دیگر را کنار بگذارند. زیرا آیه 67 سوره مبارکه اسراء می فرماید: زمانی که در سختی ها اسباب و وسائلی را می خواهید، همه آنها محو می شود بجز ذات پروردگار که باقی است و تنها اوست که قدرت یاری کردن بندگان را دارد. انسان باید همواره مراقب باشد همچنان که به خداوند ایمان دارد به واسطه ی اعتماد به غیر خدا،  دچار شرک به خدا نشود. شرک نه در اعتقاد، بلکه در عمل واخلاق دامنگیر افراد می شود هماهنگونه که در آیه 106 سوره یوسف آمده: وَمَا يُؤْمِنُ أَكْثَرُهُمْ بِاللَّهِ إِلَّا وَهُمْ مُشْرِكُونَ... انسان باید بسیار مراقب باشد تا به گناه شرک آلوده نشود.