نشست "تدبری در قرآن" با حضور مدیر حوزه های علمیه خواهران استان قم در مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری(س) برگزار شد

شناسه خبر : 77166

1398/02/29

تعداد بازدید : 93

به گزارش واحد اطلاع رسانی، در این نشست، حجت الاسلام والمسلمین ضمیری به بیان نکته هایی در رابطه با آیات جزء 12 قرآن کریم پرداخت.

وی گفت: قرآن کتاب زندگی است و هر آنچه برای زندگی نیاز است، در قرآن وجود دارد. قرآن کتاب بایدهای زندگی در همه ی عرصه هاست. باید این اصل مهم را باور داشت.

حجت الاسلام والمسلمین ضمیری افزود: ما در زندگی با دو امر مواجهیم: هست ها و بایدها. شاید قرآن همه هست ها را نگفته باشد، ولی همه‌ی بایدها را بیان کرده تا انسان ها بدانند در چه راهی قدم بردارند، که این همان، هدایت است. قرآن کریم در همه عرصه های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و سیاسی اصول کلی را بیان کرده است تا انسان ها را از ضلالت و گمراهی رهنمون سازد.

مدیر حوزه های علمیه خواهران استان قم، در ادامه یادآور شد: برای استفاده بهتر از قرآن، باید از تفسیر آیات بهره برد. تفسیر در لغت به معنای پرده برداری است. مفسران، زحمات بسیاری در این باره متحمل شده اند و تفاسیر خوبی از قرآن وجود دارد.

وی مرحله دوم در بهره بردن از انوار هدایت گر قرآن کریم را تطبیق یا همان تاویل آیات دانست و اظهار داشت: تطبیق بدان معناست که مفاهیم قرآنی را در زندگی پیاده و اجرایی کنیم. مرحله سوم هم عبرت آموزی یا درس گرفتن از قرآن است.

حجت الاسلام والمسلمین ضمیری، به معظل بدحجابی در کشور اشاره کرد و یکی از دلایل گسترش آن را ضعیف شدن پایه های ایمان افراد دانست.

وی تصرح کرد: پیش فرض اولیه حجاب، ایمان است. وقتی اعتقاد و ایمان، قوی باشد بانوان سختی حجاب را تحمل می کنند و آنرا با هر مشقتی می پذیرند.

وی با اشاره به آیات جزء دوازدهم قرآن کریماظهار داشت: یکی از نکاتی که خداوند در این آیات به بندگانش می فرماید، این است که نگران رزق و روزی ات نباش خداوند رزاق، حتی به بندگان کافرش هم روزی می دهد و این بدان معناست که خداوند رحمان به فکر همه بندگانش است.

مدیر حوزه های علمیه خواهران استان قم در پایان بیان داشت: ملاک دراین عالم، کثرت و کمیت نیست؛ بلکه کیفیت است. اصطلاح «احسنُ عملاً» هم به اخلاص بستگی دارد و هم به علم و تقوا باز می گردد. برای اینکه بهترین اعمال را برای آخرت خود ذخیره کنیم، باید این سه شاخصه را همواره در نظر داشته باشیم.

شایان ذکر است جلسات "تدبری در قرآن" هر روز در ایام ماه مبارک رمضان در مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری(س) با حضور طلاب و همراه با جزء خوانی قرآن کریم برگزار می شود.