صد و هفدهمین دفاعیه مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری (س) با رتبه عالی برگزار شد

شناسه خبر : 66724

1397/08/13

تعداد بازدید : 169

 

 

به گزارش واحد اطلاع رسانی، خانم بتول قلی­زاده دانش پژوه گرایش اخلاق و تربیت اسلامی، ورودی سال 1394 از پایان­نامه­اش با عنوان «اندیشه­ های اخلاقی جلال الدین دوانی» و راهنمایی آقای علیرضا آل­بویه در  97/7/24 در مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری (س) دفاع و نمره عالی کسب کرد.

بازخوانی اندیشه­ های دانشمندان اسلامی، از مهم­ترین خدمات به جامعه بشری است. جلال الدین محمد دوانی از چهره­ های برجسته و ناشناخته در زمینه­ های گوناگون از جمله اخلاق است. دانش­ پژوه نام برده، اندیشه­ های اخلاقی وی را مورد مطالعه و بررسی قرار داده و اندیشه­ های وی را زنده کرده است. این اثر هدیه ارزشمندی به جامعه اخلاق و تربیت اسلامی است. توضیح بیشتر تلاش­های نویسنده را در مجموعه چکیده­ های ذیل بخوانید.

در شهریور و مهر ماه نیز، 10 دفاعیه دیگر برگزار شد که موارد اخیر آن­ها با درجه عالی به شرح ذیل است:

1. نقش ابتلا در سلوک اخلاقی و سعادت انسان، اثر خانم رقیه جعفرپور با راهنمایی آقای کریم پاک­نیا و داوری آقای آل­بویه.

2. بررسی انواع استثنا در سوره مبارکه بقره، اثر خانم رقیه جمشیدی با راهنمایی آقای عظیمی و داوری آقای شیرافکن.

3. بررسی معانی و متعلقات حروف جر (باء) و (من) در سوره مبارکه هود از منظر مجمع البیان و کشاف، اثر خانم سهام حسین­ زاده با راهنمایی خانم مظفری و داوری آقای عظیمی.

4. تصحیح نسخه [حق الیقین فی معرف] اصول الدین (ملا محمد طاهر قمی شیرازی) با مقدمه، اثر خانم فرشته عبداللهی با راهنمایی آقای برکت و داوری آقای سوری.

5. تصحیح، تحقیق نسخه سراج السالکین عبد الحی زاهدی لاری همراه مقدمه، اثر خانم سمیه جلیلیان با راهنمایی آقای برکت و داوری آقای سوری.

6. بررسی و تحلیل أن حکایت علم از واقع و مطابقت آن با واقع از منظر اندیشه نوصدرایی مکتب قم، اثر خانم زینب سراج الدین با راهنمایی آقای غفاری و داوری آقای آل­بویه.

مجموعه چکیده­ ها:

اندیشه­ های اخلاقی جلال الدین محمد دوانی

مطالعه و بررسی اندیشه­ های اخلاقی دانشمندان اسلامی یکی از اقدامات مهم در زمینه سازماندهی نظام اخلاق اسلامی است. اندیشمندان اخلاقی در هر عصری نقشی عمده در شکل‌گیری اخلاق‌نویسی داشته‌اند. از میان این علما برخی ناشناخته مانده و افکار و اندیشه­ های آنان مورد غفلت واقع شده است، از جمله جلال­ الدین محمد دوانی که از علمای بزرگ حوزه فلسفی شیراز در قرن نهم هجری است. او در همه علوم زمان خود از جمله علم اخلاق متبحر بوده و درباره آن‌ها تألیفاتی دارد. مهم­ترین تألیف او در زمینه اخلاق، لوامع­ الاشراق فی مکارم الاخلاق یا اخلاق جلالی است. این کتاب درواقع بازنویسی اخلاق ناصری خواجه نصیرالدین طوسی است که دوانی با هدف تتمیم و ترمیم اخلاق ناصری آن را نگاشته است و علاوه بر شیوا­سازی متن، رنگ و بوی اسلامی به آن داده است. اندیشه­ های اخلاقی دوانی بیشتر در این کتاب منعکس شده است. او در علم اخلاق تابع فیلسوفان قبل از خود، یعنی خواجه نصیر و ابن مسکویه بوده و مانند آنان از مروّجان اخلاق فضیلت ارسطویی است. مهم­ترین ویژگی­ اندیشه اخلاقی دوانی، پیوند حکمت و شریعت است به­ گونه­ ای که می­توان گفت اندیشه اخلاقی دوانی بیش از آن که فضیلت­مدار باشد، شریعت­مدار است. در این پایان­ نامه اندیشه ­های اخلاقی دوانی بررسی می شود.

کلیدواژه­ ها: اخلاق، اندیشه اخلاقی، جلال­ الدین دوانی، اخلاق فضیلت