صدوچهارمین دفاعیه پایان نامه با عنوان الگوی مطلوب خانه از منظر اسلام برگزار شد

شناسه خبر : 63780

1397/06/20

تعداد بازدید : 100

به گزارش واحد اطلاع رسانی، دفاعیه خانم مرضیه هلالی، دانش پژوه گرایش مطالعات اسلامی زنان، با عنوان «الگوی خانه مطلوب از منظر اسلام» به عنوان صد و چهارمین دفاعیه در مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری (س) برگزار شد.

این پایان نامه با راهنمایی آقای حسن وحدتی و داوری آقای فاضل حسامی در 15 شهریور در مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری (س) برگزار شد و نگارنده، نمره عالی کسب کرد.

لازم به ذکر است موضوع یاد شده بسیار کاربردی و قابل توجه قشرهای گوناگون جامعه اسلامی است و هر مسلمانی به فراخور حال خود، می­ تواند از آن بهره گیرد. پایان نامه یاد شده هم چنین همراه و راهنمای خوبی برای فرهیختگان و پژوهشگران معماری اسلامی است. گزیده این پایان نامه را می توانید در فایل PDF که توسط نگارنده تهیه شده، مطالعه فرمایید.

فایل PDF گزیده پایان نامه

 

شایان ذکر است به همت معاونت پژوهش مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری (س) از سال 1393 تا کنون، صد دانش ­پژوه از پایان­ نامه شان دفاع کرده اند. بر اساس این گزارش، 250 دانش پژوه واحد پایان نامه را انتخاب کرده اند. از این 250 نگارنده، 100 نفر به مرحله دفاع رسیده اند و دفاعیه شان در مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری (س) برگزار شده است. 150 دانش پژوه دیگر به صورت سامانه ای نگارش پایان نامه را آغاز کرده، در حال تدوین هستند. پایان نامه های دفاع شده در گرایش های تفسیر و علوم قرآن، مدرسی ادبیات عرب، فلسفه اسلامی، کلام اسلامی، مطالعات اسلامی زنان، اخلاق و تربیت اسلامی بوده است.

پایان نامه نویسی، واحدی گریزناپذیر و برنامه ای است که در تمامی مقاطع و مراکز جریان دارد. اما آن چه توجه نظاره گران را جلب می کند، روند رو به رشد نگارش پایان نامه در مرکز نام برده است. این مرکز از سال 87 تا 97 دانش پژوه پذیرفته و دانش پژوهان 89، هم چنان در حال گذراندن واحد پایان نامه هستند. این در حالی است که برخی از دانش پژوهان ورودی 92 و 93 در فاصله کمتر از یک سال پس از پایان واحدهای آموزشی، دفاع کرده اند و دانش پژوهان ورودی 94 قبل از پایان واحدهای آموزشی و هم زمان با شرکت در کلاس های آموزشی دوره تحصیلشان، به پایان نامه نویسی اقدام نموده اند. دانش پژوهان ورودی 95 هم در انتظار گذراندن حد نصاب واحدهای آموزشی هستند تا با ثبت نمرات لازم در سامانه، بتوانند نگارش پایان نامه را به صورت رسمی و سازمانی پی بگیرند. این روند رو به رشد کیفی و کمّی نگارش پایان نامه، به دنبال برنامه ریزی معاونت پژوهش برای دست به قلم شدن دانش پژوهان و پیگیری های دقیق و سریع مجریان این معاونت است. بدان امید که در آینده ای نزدیک شاهد درخشندگی دانش آموختگان این مرکز و مدرسی فرهیخته آنان باشیم.

چكيده

از نیازهای اولیه بشر، بهره مندی از آرامش فکری و روحی و آسایش جسمی است و بی گمان، داشتن خانه ای مطلوب، یکی از مهمترین عامل در این زمینه است؛ همچنان که در کلام الهی، خانه از عوامل سکون و آرامش انسان معرفی شده است. در تحقیق حاضر با اعتقاد به جامعیت آموزه‌های دین اسلام در همه ابعاد زندگی، از جمله خانوادگی و با توجه به رابطه مستقیم خانه، محل پرورش انسان با خانواده، تلاش شده به روش کتابخانه ای، با مراجعه به آیات و روایات، معیارهای اسلامی مرتبط با خانه، جمع آوری و تبیین گردد؛ سپس جهت کاربردی کردن مباحث، با تطبیق بر مصادیق خارجی، خانه مطلوب از منظر اسلام معرفی شود. با جستجو در منابع اسلامی، معیارهایی در دو جنبه ایجابی و سلبی، عبارتند از: کالبد خانه بر محور بندگی، موقعیت مناسب، رعایت امنیت و حریم خصوصی خانواده، وسعت، ارتباط با طبیعت، طهارت ظاهری و باطنی و اجتناب از برخی طرح­ها و رنگ­ها و عدم ارتفاع زیاد، تفاخر و اسراف، استخراج می‌گردد. همچنین در تطبیق معیارهای اسلامی برمصادیق خارجی، با مطالعه ی نمونه­هایی از خانه­های سنتی ایرانی به سبک اسلامی، بدست می آید؛ ضمن نمود عینی آموزه­های فرهنگ اسلامی در کالبد این بناها از فضای بیرونی تا درونی آن، مشاهده می شود که امکانات مسکن از جمله سرمایشی، گرمایشی، نور، تهویه، با جهت‌گیری مناسب بنا، فضای ورودی مناسب، پوشش گیاهی و حوض، پنجره­های شبک، بادگیرها و موارد دیگر، به گونه ای طراحی شده که جزئی از خانه محسوب شده، همچون کولر و بخاری، انضمامی نبوده و ضمن بهره مندی از طبیعت، صرفه اقتصادی داشته است. از مجموع یافته­ها، الگوی خانه اسلامی، طرحی در قالب باید، نبایدها و شایسته، ناشایسته­هایی معرفی می گردد که رنگ الهی در شکل ساختمان و عرصه­هایش جلوه گر شده و آسایش جسمی، همچنین آرامش حاصل از تجلی فرهنگ اسلامی و سعادتمندی اخروی را برای خانواده به ارمغان آورد.

کلید واژه­ها: خانه، خانه اسلامی، خانواده، حریم، امنیت، الگوی خانه