مدیر مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری، بر الگوگرفتن از حضرت معصومه در بندگی خداوند تاکیدکرد

شناسه خبر : 62504

1397/04/28

تعداد بازدید : 78

مدیر مرکز تربیت مدرس حضرت صدیقه کبری(س) در گفتگو با واحد اطلاع رسانی، با اشاره به فرا رسیدن ایام دهه کرامت و میلاد با سعادت کریمه اهل بیت(ع) گفت: دهه کرامت بهانه خوبی است تا در زمینه الگوگیری از شخصیت حضرت معصومه(س) تاملی کنیم.

وی بارزترین و جامع ترین ویژگی حضرت معصومه(س) را بندگی و عبودیت خداوند متعال دانست و یادآور شد: آن حضرت همواره در بیت النور به عبادت خداوند مشغول بودند و این عبادت و بندگی خدا، ویژگی مبنایی وجود مقدس حضرت معصومه(س) بود که ما می توانیم در این باره از ایشان الگو بگیریم.

 استاد اخلاق حوزه افزود: بندگی باریتعالی، دارای مراتبی است، حضرت معصومه(س) در حد اعلای مرتبه بندگی خداوند قرار داشت. ما نیز می توانیم در حد ظرفیت خودمان بندگی کنیم. امر بندگی، قدر مشترکی بین ما و اولیای خدا است؛ بدین معنا که ما هم می توانیم بنده خدا باشیم. بنده خدا بودن در واقع به معنای سلب رذایلی مانند تکبر، غرور و بسیاری از صفات و ویژگی های رذیله در انسان و اثبات صفات عالیه مانند محبت، رافت، خدمت، رسیدگی به امور دیگران و ... است. این ویژگی در واقع برخاسته از آن مراتب بندگی است. یعنی انسانی که بنده خدا می شود، قرب الهی پیدا می کند و صفاتی که در وجود خداست در وجود او نیز در حد طرفیتش متجلی می شود.

مدیر مرکز تربیت مدرس حضرت صدیقه کبری(س)  تصریح کرد: حضرت معصومه(س) به مقام قرب الهی دست یافته و متلبس به صفات الهی بودند؛ ما هم می توانیم با تاسی به ایشان به مقام قرب الهی در حد ظرفیت وجودی مان برسیم.

خانم طالبی جایگاه والای حضرت معصومه(س) را به واسطه بندگی و عبودیت ایشان دانست و اظهار داشت: بندگی آن حضرت موجب شد تا به جایگاهی برسند که مقام شفاعت را به ایشان بدهند. مقام شفاعت در وهله اول برای پیامبر خداست و بعد هم به حضرت زهرا(س) اعطا شد که ام ابیهاست. جایگاه حضرت معصومه(س) نیز آنچنان والاست که این مقام شفاعت هم به ایشان داده شد.

وی در ادامه تصریح کرد: یکی دیگر از ویژگی های حضرت معصومه(س) این بود که پدر بزرگوارشان حضرت امام موسی کاظم(ع) در مورد ایشان فرمودند: «فداها ابوها». این جمله را نه از سر محبت پدرانه، بلکه به واسطه مقام و شخصیت علمی حضرت معصومه(س) فرمودند. امام کاظم(ع) زمانی که دیدند حضرت معصومه(س) پاسخ سوال پرسش کنندگانی را که در غیاب امام کاظم(ع) آمده بودند، به درستی دادند، فرمودند: شما دارای جایگاه علمی بزرگی هستید که توانستید جای منِ امام معصوم جواب بدهید. این ستایش امام از دخترشان، حکایت از مقام والای علمی حضرت معصومه(س) دارد.

مدیر مرکز تربیت مدرس حضرت صدیقه کبری(س)، داشتن مقام شفاعت، ویژه بودن جایگاه قم در متون دینی به واسطه حضور حضرت معصومه(س) در آن، توجه شخصیتهای بزرگ علمی به بارگاه کریمه اهل بیت(ع) و استمداد از آن حضرت در حل مسائل علمی را نشات گرفته از ویژگی بندگی خالصانه کریمه اهل بیت(ع) دانست و گفت: ما نیز با تاسی به آن بزرگوار می توانیم در حد ظرفیت خود به این مرتبه برسیم و این همان الگوگرفتن از اولیای الهی است.

اشاره به ویژگی ظریف دیگر آن حضرت

وی در ادامه یادآور شد: نکته قابل تامل در رفتار آن حضرت در دیدار جمع سئوال کننده از امام کاظم(ع) که می خواستند به دیارشان بازگردند، این بود که حضرت معصومه(س) پاسخ سوال آنها را به صورت مکتوب دادند. پیام ضمنی این رفتار، حفظ حریم با نامحرم است که باید به آن توجه نمود و از مصداق همان تقرب و بندگی است. لذا در راه علم آموزی باید حفظ حریم کرد. برخی مسائل در آموزه های دینی ما مبنایی است که مسئله ارتباط با نامحرم نیز یک رکن اساسی است. هیچ گاه این رکن نباید فدای مستحبات شود. مطمئنا رعایت این رکن، اثر وضعی در عبودیت و بندگی انسان دارد. لذا در بین فرزندان امام کاظم(ع)؛ امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) شاخص می شوند که قطعا این به مقام قرب آنها برمی گردد.

خانم طالبی تاکید کرد: تحفظ بر فرامین خدا، تشخیص وظیفه و عزم بر انجام آن، تصمیم خداپسندانه در تزاحمات و تقدم خواست خداوند بر خواسته های نفسانی، بهترین راهکار تقرب و تاسی به معصومین(ع) است. امید آنکه با معرفت ذوات مقدسه و استمداد از شفاعت آنها، به قرب واقعی الهی نائل شویم که پیروی واقعی از معصومین(ع) و اولیاء خدا همین است