جلسه دفاعیه پایان نامه با عنوان اوصاف امام از دیدگاه ابن ابی الحدید ، نقد و بررسی آن برگزارشد

شناسه خبر : 62204

1397/04/19

تعداد بازدید : 114

به گزارش واحد اطلاع رسانی، به همت معاونت پژوهش مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری (س)، جلسه دفاعیه پایان ­نامه هدی انصاری با عنوان « اوصاف امام از دیدگاه ابن ابی الحدید ، نقد و بررسی آن » در رشته  کلام اسلامی با راهنمایی حجت الاسلام سید حسن آقابابایی و داوری حجت الاسلام عزالدین رضانژاد در 14 تیر با حضور معاون وکارشناس پژوهش برگزار شد.

لازم به ذکر است که این پایان نامه، پس از تصویب و انجام امور پژوهشی زیر نظر اساتید راهنما و مشاور و کسب شرایط دفاع جهت جلسه دفاع معرفی و در این جلسه مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

چکیده:

اوصاف امامت از پر دامنه ­ترین مباحث  امامت محسوب می­شود. این بحث طیف گسترده ­ایی از اختلافات را نیز با خود به همراه دارد که بعضا اختلاف دیدگاه شیعه و سنی در این بین غیر قابل اغماض است.ابن ابی الحدید به عنوان یکی از مشهورترین شارحان نهج البلاغه ،که وامدار از مکتب اعتزال است؛ این اختلاف دیدگاه را در نوشتارش به قلم کشیده و در صدد رد اوصاف امامت از منظر شیعه در کتابی که منصوب به امام شیعیان است، بر آمده است.لذا با نظر به اشعار ابن ابی الحدید در کتاب سبع العلویاتش از یک سو، وشرح نهج البلاغه ­اش از سویی دیگر، و مشاهده اختلافات قابل توجه در این میان، بررسی دیدگاه وی درباره ­ی اوصاف امامت ضروری می­ نماید. پژوهش حاضر با بهره ­گیری از اسناد کتابخانه­ای ، توصیف وتحلیل محتوا به بررسی و نقد دیدگاه ابن ابی الحدید پرداخته و به این نتیجه می­رسد که وی همچون دیگر معتزلیان اوصافی چون نصب،عصمت ،علم و افضلیت را در امام نمی­ پذیرد اگرچه آنها را در شخص امیر المومنین علی علیه السلام و خاندانش اثبات  می­ کند اما به عنوان شروط امامت از آنها یاد نمی­ کند.