دومین نشست "اخلاق مدارا" با حضور خانم علاسوند برگزارشد

شناسه خبر : 58838

1397/02/04

تعداد بازدید : 182

دومین نشست تخصصی با موضوع "اخلاق مدارا" با حضور مشاورعالی مرکزمدیریت حوزه های علمیه خواهران؛ خانم فریبا علاسوند، روز یکشنبه 2 اردیبهشت از سوی معاونت فرهنگی، در سالن همایش مرکزتربیت مدرس حضرت صدیقه کبری(س) برگزار شد.

به گزارش واحد اطلاع رسانی، در این نشست خانم علاسوند در سخنانی بر توجه به کسب مهارتهای زندگی تاکید کرد و گفت: دسته ای از باورها وجود دارد که آنها را باید به مهارت تبدیل کنیم تا به سبک زندگی تبدیل شوند. با مطرح شدن سبک زندگی، مقوله ی مهارت های زندگی هم مطرح شد. این در حالی ست که دین، به زندگی نگاه مهارتی دارد. ولی متاسفانه ما نگاه مهارتی نداریم، به عنوان مثال حجاب از احکام دین است و رویکردی قانونی دارد و الزام آور است ولی عفاف، بعد اخلاقی دارد و الزام آور نیست، لذا برای آنکه دخترعفیفی تربیت شود، باید از کودکی او را تربیت کرد و برنامه تربیتی متفاوتی نیاز است تا دختر عفیف بار بیاید.

مشاورعالی مرکزمدیریت حوزه های علمیه خواهران افزود: با نگاه مهارتی به مسائل اخلاقی می توان آنها را نهادینه کرد. لذا با تمرین و ممارست این اخلاقیات می تواند برنامه زندگی ما شود. مانند ادب حضور در نماز که این نیاز به تمرکز و تمرین دارد و تا نماز ما درست نشود، خودمان اصلاح نمی شویم.

وی تصریح کرد: یکی از بحث های مهارتی که دین در مورد آن اشاره کرده، مهارت تکلم و تخیل است. تمام افرادی که به انسان های بزرگ تبدیل می شوند، در کودکی خود را انسان های بزرگی تصور می کردند. مهارت تخیل به عنوان یک قوه که خداوند متعال به انسان داده و می توان دورنمای شخصیتی خود را با آن شکل بدهیم. به همین دلیل است که تاکید شده برای کودکتان خیلی کتاب بخوانید.

استاد حوزه افزود: مهارت تخیل مقدمه ای است برای مهارت تکلم. بیشتر اختلافات مردم، به دلیل ضعف آنها در مهارت تکلم است. شاید هیچ دینی نباشد که راجع به مهارت کلامی دستور اخلاقی نداده باشد. این مهارت است که چه چیزهایی را نگوییم چگونه با مردم به خوبی صحبت کنیم.

خانم علاسوند تاکید کرد: انسان وقتی نگاه مهارتی نسبت به ترک گناه داشته باشد، شرط آن داشتن ممارست و تکرار است. اینکه زبان انسان به ادب و احترام و محبت آمیز صحبت کردن عادت کند باید این مهارت را کسب کند و با تمرین آن را برای خود ملکه‌ی اخلاقی کند. 

در پایان نیز پرسش هایی از سوی حضار مطرح شد و خانم علاسوند پاسخ دادند.