نخستین نشست "آشنایی با سواد رسانه ای" درمرکزتربیت مدرس برگزارشد

شناسه خبر : 58708

1397/02/02

تعداد بازدید : 102

اولین نشست "آشنایی با سواد رسانه ای" با حضور کارشناسان رسانه از مدرسه اسلامی هنر از سوی معاونت فرهنگی مرکز تربیت مدرس حضرت صدیقه کبری(س) در سالن همایش این مرکز اول اردیبهشت برگزار شد.

در این جلسه محمد محمدپور و هادی نادری، از کارشناسان رسانه و فضای مجازی حضور داشتند.

به گزارش واحد اطلاع رسانی، اولین نشست "آشنایی با سواد رسانه ای" در سال 97، با استقبال خوب طلاب مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری(س) برگزار شد.
هادی نادری نویسنده، کارگردان و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد تهیه کنندگی از دانشکده صدا و سیما، در این نشست، در سخنانی، ورود به عرصه هنر را امری ضروری برای طلاب دانست و یادآور شد: در سالهای گذشته که ما به عنوان طلبه، وارد عرصه هنر شدیم، برخی از حوزویان برنمی تافتند و این امر برایشان از اولویت برخوردار نبود؛ اما با گذشت زمان و مشهود شده هجمه های دشمنان، متصدیان برنامه ریزی در حوزه های علمیه به ضرورت ورود طلاب به عرصه هنر و رسانه اشرف پیدا کردند. به نظر می رسد که اکتفا به تبلیغ سنتی در حال حاضر کارایی چندانی نخواهد داشت بلکه اگر طلاب به عرصه هنر وارد نشوند منفعل به حساب می آیند.

استاد مدرسه اسلامی هنر، تصریح کرد: سواد رسانه ای از آن سوی مرزها آمده لذا باید با مهندسی معکوس، این امر بومی سازی شود تا بتوان از آن در جهت درست استفاده کرد.

وی در بحثی، مقوله شناخت را در عرصه های شناخت خود، خدا و مخاطب دانست و اظهار داشت: شناخت خود منجر به عقلانیت می شود. شناخت خدا نیز منجر به معنویت در انسان می شود. شناخت مخاطب هم عدالت را در پی دارد. در علم ارتباط، اولین بحث مربوط به شناخت است. زیرا شناخت موجب ارتباط با دیگران و آن نیز موجب ستایش می شود. پس از ستایش، مرحله نیایش است که این روند در همه ادیان و حتی در عبادات ما ساری و جاری هست. وقتی بتوان با مخاطب ارتباط خوبی برقرار کرد منجر به ستایش و سپس نیایش می شود.

آقای نادری بر تاثیر رسانه ها در سبک زندگی افراد تاکید و خاطرنشان کرد: ما نمی توانیم به مخاطب بگوییم چطور فکر کند، بلکه می توانیم بگوییم به چه بیندیشد. وقتی رسانه ای در این مرحله موفق شد حال می تواند مخاطب خود را وادار کند که چگونه بیندیشد.

در ادامه آقای محمدپور ضمن تشریح برنامه سلسله نشست های سواد رسانه ای، از برگزاری دوره های آشنایی با توییتر و اینستاگرام برای طلاب خبر داد.