مشاورعالی مرکزمدیریت حوزه های علمیه خواهران عنوان کرد: راه منحصربفرد تقرب به خداوند، از میان معاشرت و خدمت به خلق خدا می گذرد

شناسه خبر : 58224

1397/01/20

تعداد بازدید : 150

نخستین نشست تخصصی با موضوع "اخلاق مدارا" با حضور مشاورعالی مرکزمدیریت حوزه های علمیه خواهران؛ خانم فریبا علاسوند، روز یکشنبه 19 فروردین از سوی معاونت فرهنگی، در سالن همایش مرکزتربیت مدرس حضرت صدیقه کبری(س) برگزار شد.

در این نشست، خانم علاسوند در سخنانی، فهم ناقص از دین را از جمله مشکلات بزرگ در راه دینداری عنوان کرد و افزود: مشکل بزرگی که در حوزه دین وجود دارد، فهم کاریکاتوری از دین و آموزه های اسلام است. تا تبیین درستی از اسلام وجود نداشته باشد، دین و دینداری در جای واقعی خود قرار نمی گیرد.

وی از عقاید، احکام و اخلاق به عنوان سه کلان بخش دین اسلام نام برد و افزود: بزرگترین و بیشترین بخش از دین، به اخلاق بازمی گردد. فردی که اخلاق خوبی دارد، نزد خداوند ترجیح دارد بر فردی که برعقایدش پایبند است ولی اخلاق خوبی ندارد.

وی با اشاره به وجود سلسه مراتب در حوزه دینداری افزود: در حوزه دینداری و اخلاقی، اهم و مهم وجود دارد. در سوره مومنون از میان تمام فروعات دین، چند باب را عمده کرده است که شامل برپاداشتن نماز، اصلاح زبان، عفت و پاکدامنی و اصلاح مال و وفای به عهد می شود. اگر کسی این موارد را اصلاح کند، وارث بهشت خواهد بود.

مشاورعالی مرکزمدیریت حوزه های علمیه خواهران افزود: در این سوره، مومنان، اهل رستگاری و فلاح هستند همان ها که نماز برپا می دارند و بر نماز محافظت می کنند. مسلما نماز بر اخلاق انسان تاثیرگذار است. نماز در منظومه رفتاری حضرت زهرا جایگاه بسیار رفعیی داشت. عبادت های ایشان بسیار عمیق و زیاد بود. یکی ازمشکلات ما در جامعه؛ کمرنگ شدن نماز در خانواده هاست.

 خانم علاسوند در ادامه تصریح کرد: یک سری کارها سرسلسله خوبی هاست که اگر در زندگی به آنها عمل کنیم، باقی خوبیها نیز جاری می شود. همین طور در مورد بدی ها، اگر سرسلسله بدیها را حذف کنیم باقی بدیها نیز در پی اش حذف می شوند.

وی تنها راه تقرب به درگاه الهی را از مسیر معاشرت با مردم دانست و گفت: در بحث اخلاقی، پایانی وجود ندارد. اگر کسی بخواهد مانند راهبه در گوشه عزلت، فقط به عبادت مشغول شود، امکانپذیر است. ولی اخلاق که به معنای روابط فی مابین، نمود می یابد همراه با تنش است؛ زیرا راه منحصربفرد تقرب به خداوند در آیین اسلامی، فقط از میان معاشرت با مردم و خدمت به خلق خدا می گذرد.

استاد حوزه یادآور شد: در دین مبین اسلام، هرآنچه موجب تنفر و از بین رفتن زمینه های انس و رفاقت و همدلی شود، مانند بدگمانی، غیبت، حسد، تهمت، بدگویی و درشتگویی حرام است و تمام آنچه که موجب اتحاد اجتماعی و وحدت در جامعه شود، یا مستحب و یا واجب است.

مشاورعالی مرکزمدیریت حوزه های علمیه خواهران در ادامه بیان داشت: از آنجا که بیشترین ناملایمات و صدمات ولطمه ها از زبان است، لذا بخش بزرگ  اخلاق مدارا، به اصلاح زبان بازمی گردد. فعالیت های اجتماعی تقوای مضاعفی می طلبد که مردم از زبان ما آسوده باشند و در نقل گفته های دیگران رعایت امانت را بکنیم. لذا اخلاق مدارا یعنی اینکه خیر فرد، به مردم برسد و از شر او در امان باشند.

در پایان نشست نیز پرسش هایی از سوی حضار مطرح شد و خانم علاسوند پاسخ دادند.