غرس چنداصله نهال توسط طلاب مرکزتربیت مدرس در روزدرختکاری

شناسه خبر : 57318

1396/12/16

تعداد بازدید : 140

به گزارش واحد اطلاع رسانی، همزمان با  فرا رسیدن روز درختکاری، طلاب مرکزتربیت مدرس صدیقه کبری(س) چند اصله نهال زیتون و مو را در باغچه محوطه خوابگاه غرس کردند.

معاون فرهنگی مرکز تربیت مدرس حضرت صدیقه کبری(س) هدف از این کار را سفارش دین مبین اسلام بر درختکاری و نیز سرسبزی محوطه و افزایش نشاط روحی و بهرمندی از هوای پاک و سالم عنوان کرد.

خانم عزیزی بیان داشت: دین مبین اسلام برای آنکه اهمیت درختکاری را برای مسلمانان صدر اسلام و پس از آن، ملموس‌تر بیان نماید، کاشت درخت قابل محصول را نوعی صدقه معرفی می کند. شاید این عنایت شرع مقدس اسلام از آن جهت است که همانند صدقات مالی، کاشت درخت و نیز حفاظت و نگهداری از آن، به صورت یک برنامه همیشگی در زندگی مسلمانان جاری باشد و مسلمانان این برنامه را جزئی از برنامه‌های خود تلقی نمایند و از آن غافل نگردند. رسول خدا(ص) می‌فرمایند: «مَا مِنْ مُسْلِمٍ يَغْرِسُ غَرْساً أَوْ يَزْرَعُ زَرْعاً فَيَأْكُلُ مِنْهُ إِنْسَانٌ أَوْ طَيْرٌ أَوْ بَهِيمَةٌ إِلَّا كَانَتْ لَهُ بِهِ صَدَقَةً ؛ هيچ مسلمانى نيست كه درختى را در زمين بنشاند يا زراعتى را كشت كند، و انسان يا پرنده يا چرنده اى از آن بخورد، مگر اينكه براى او صدقه اى محسوب شود».

وی تصریح کرد: گرچه درخت سبز به خودی خود دارای فواید بسیار می‌باشد، اما بزرگان دین بر کاشت درخت دارای محصول، تاکید بیش‌تری نموده‌اند. در اکثر آیات و روایات نیز از درختانی سخن به میان آمده است که دارای میوه می‌باشند. چنان‌که در قرآن، از درختان انار، خرما، انگور و زیتون سخن به میان آمده است.براین اساس چند اصله نهال درخت مو و زیتون در محوطه خوابگاه توسط خواهران غرس شد.