مدیرحوزه های علمیه خواهران استان قم:پاسخ به شبهه ولایت فقیه، با بیان تاریخ و سیره علما میسر است

شناسه خبر : 55862

1396/11/18

تعداد بازدید : 142

 

به گزارش واحد اطلاع رسانی، مدیرحوزه های علمیه خواهران استان قم در مراسم بزرگداشت دهه فجرکه در مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری(س) به همت معاونت فرهنگی این مرکز سه شنبه شب برگزار شد، ولایت فقیه و حاکمیت اسلامی را از منظر تاریخ و سیره علما، قابل اثبات دانست.

هدف از حضور در حوزه ها، خودسازی و مردم سازی است

حجت الاسلام والمسلمین "سیدمحسن صالح" در سخنانی، فلسفه حضور در حوزه را خودسازی و تربیت نفس دانست و یادآور شد: این امر مهم، شرط طلبگی ماست. اگر هدف طلبه ای خودسازی نباشد، نه تنها منشا اصلاح در جامعه نمی شود، بلکه منشا فساد و افساد هم خواهد شد. حضرت امام خمینی(ره) نیز در این باره تاکیدات بسیاری داشتند.

وی هدف دوم برای حضور در حوزه های علمیه را، تربیت جامعه و مردم سازی در کنار خودسازی عنوان کرد و افزود: ما که در کسوت سربازی امام زمان هستیم، باید اول خودسازی کرده و بعد گامهای محوری برای ساخت مردم برداریم.

 

عرصه های پنجگانه برای مردم سازی

حجت الاسلام والمسلمین صالح،با اشاره به عرصه های مختلف در مردم سازی گفت: اولین عرصه مردم سازی، تبلیغ سنتی است که توسط حوزویان انجام می شود. دومین عرصه، تبلیغ نخبگانی است. باید افرادی در حوزه تربیت شوند که توان ارتباط با قشر نخبه را داشته و آنان را هدایت کنند.

وی سومین عرصه را تبلیغ نوین دانست و اظهار داشت: با توجه به گسترش روزافزون فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، ضروری است افرادی در حوزه تربیت شوند که با ادبیات و فرهنگ فضای مجازی آشنا شده و در صدد پاسخگویی به شبهات مطرح در این فضا برآیند.

مدیر حوزه های علمیه خواهران استان قم، چهارمین عرصه در زمینه مردم سازی را، عرصه تالیف و تحقیق و پژوهش عنوان و خاطرنشان کرد: برخی با مطالعه کتاب، مسیر زندگی شان عوض می شود؛ لذا عرصه تحقیق و تالیف نیز رویکردی تبلیغی دارد.

وی پنجمین عرصه در تربیت جامعه را عرصه تدریس دانست و گفت: استاد نقش مربی برای طلبه داشته و مبلغ او محسوب می شود. لذا ضروری است حوزه ها، مدرسان و مولفان با علم و فضیلت تربیت کنند تا اثر بخشی بهتر داشته باشند.

 

برخی در صدد کمرنگ جلوه دادن نقش علما در تاریخ معاصر ایران هستند

حجت الاسلام والمسلمین صالح در بخش دیگری از سخنانش، به نقش علما در تاریخ معاصر ایران اشاره کرد و افزود: نقش علما در تاریخ ما بسیار پررنگ است؛ ولی دستهایی در کار است که این نقش را کمرنگ جلوه داده و در مقابل، نهادهای دیگر از جمله دانشگاه را مهمتر نشان دهند. مانند واقعه ملی شدن صنعت نفت، که نقش آیت الله کاشانی را کمرنگ نشان داده ولی مصدق را مهمتر جلوه می دهند؛ درحالیکه این حوزویان بوند که در بین توده های مردم نفوذ داشته و موفق به همسو کردن آنها شدند.

راه اندازی حوزه های علمیه در زمان صفویه بود

وی عمده فعالیت شیعه را در زمان صفویه دانست و یادآور شد: در زمان صفویه، به جهت حاکمیت شیعی در کشور، فضایی باز برای فعالیت های دینی مهیا شد و در این ایام بود که علامه مجلسی با نوشتن بحارالانوار شروع به جمع آوری میراث شیعه کرد. راه اندازی حوزه های علمیه در زمان صفویه بود. در این دوران بود که علما، قوانین اسلامی را به صورت بخشنامه حاکمیتی درآورده و اجرا کردند و به اجرای حدود الهی پرداختند.

 

پاسخ به شبهه ولایت فقیه، با بیان تاریخ و سیره علما میسر است

حجت الاسلام والمسلمین صالح به شبهه ولایت فقیه اشاره کرد که برخی معتقدند ولایت فقیه قبلا نبوده و امام خمینی(ره) پایه گذار آن است، و اظهار داشت: اجرای حدود الهی در جامعه از وظایف حاکم اسلامی است. در جنگ اول ایران و روس که در سال 1217 بود، علمای نجف و مرحوم کاشف الغطا فتوای جهاد می دهند. این فتوای جهاد از وظایف حاکم اسلامی است. لذا ولایت فقیه در قدیم هم بوده و چیز جدیدی نیست که امام خمینی(ره) مطرح کرده باشد. چون در گذشته زمینه نبوده، به صورت مبسوط مطرح نشده است.

وی تصریح کرد: لذا یکی از وظایف طلاب، تبیین این نکته است که سیره علما را در طول تاریخ بررسی کرده و به مردم بازگو کنند. در این صورت نیازی به بیان مبانی ولایت فقیه نیست. زیرا این سیره، خود گویاست و ثابت می کند.

مدیر حوزه های علمیه خواهران استان قم تاکید کرد: باید تاریخ را برای مردم بیان کنیم، چراکه بحث ولایت فقیه و حاکمیت اسلامی از منظر تاریخ قابل اثبات است.

در ادامه مراسم، مداح اهل بیت(ع) حجت الاسلام و المسلمین بصیر سلحشور به مداحی و مرثیه خوانی پرداخت و با نوای گرم خویش مرهمی بر دلسوختگان فاطمی شد.