جلسه دفاع پایان نامه خانم سولماز کریمی زاد به صورت آنلاین برگزارشد

شناسه خبر : 101019

1399/10/09

تعداد بازدید : 350

به گزارش واحد اطلاع رسانی، جلسه دفاعیه پایان نامه خانم سولماز کریمی زاد با عنوان«تاثیر معنایی ایرادات ابن هشام در آراء زمخشری ذیل آیات باب اول «مغنی اللبیب عن کتب الاعاریب» در رشته ادبیات عرب به همت معاونت پژوهش مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری (س) در روز 2 دی ماه به صورت برخط و با نرم افزار اسکایپ برگزار شد.

راهنمایی پایان نامه را حجت الاسلام و المسلمین محمد عظیمی و داوری آن را حجت الاسلام و المسلمین، حسین شیرافکن برعهده داشتند.

چکیده:

فصل اول مغنی اللبیب یکی از جامع‌ترین منابع در زمینه مفردات است. ابن‌هشام در این فصل بیش از چهل بار از زمخشری نام برده و در اکثر موارد، به صورت صریح یا غیر صریح آرای او را مورد نقد قرار داده است. این تفاوت آراء بین دو ادیب سبب ایجاد تفاوت در معنا ومفهوم آیات نیز شده است. در تحقیق انجام شده تاثیر این اختلافات در معنا و مفهوم آیات، به شیوه توصیفی و تحلیلی مورد بررسی قرار گرفت با توجه به نتایج حاصل شده اثبات شد که اختلافات بین این دو نحوی به طور مستقیم بر معنا و مفهوم آیه تأثیرگذار است. اکثر مفرداتی که مورد اختلاف بین این‌دو ادیب بود از نوع حروف بودند. در دوازده مورد از نمونه‌های کار شده، اختلاف در نوع مفردات سبب ایجاد اختلاف در معنای آیه می‌شد.در هجده مورد نیز، اختلاف در معنای مفردات سبب تغییر در مفهوم آیه شده بود که ده مورد از آن، جزء حروف عامل و هشت مورد آن غیر عامل بودند.

کلید واژه‌ها: ابن‌هشام، زمخشری، مغنی اللبیب، مفردات