کد مطلب: 18293 تعداد بازدید: ۲۷۰

سخنرانی سرکار خانم علاسوند در ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها

سه شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۵

زمان: ایام فاطمیه سال 1394

مکان:نمازخانه تربیت مدرس صدیقه کبری (س)

تعداد:3 جلسه

موضوع سخنرانی:شفاعت و جامعیت شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها

دانلود کامل فایل های صوتی جلسات:اینجا   (فقط مخصوص طلاب تربیت مدرس می باشد)

معرفی بحث

 

 شفاعت اهل بیت، مأذونین در شفاعت 

سرکار خانم علاسوند استاد حوزه و دانشگاه در ابتدای سخنان خود  با محوریت فرازی از زیارتنامه حضرت زهرا سلام الله علیها؛ بحث شفاعت اهل بیت(ع) را مطرح نمودند.

فَإِنَّا نَسْأَلُكِ إِنْ كُنَّا صَدَّقْنَاكِ إِلاَّ أَلْحَقْتِنَا بِتَصْدِيقِنَا لَهُمَا لِنُبَشِّرَ أَنْفُسَنَا بِأَنَّا قَدْ طَهُرْنَا بِوِلاَيَتِكِ‏ در زیارت نامه حضرت زهرا (س) بعد از اینکه خدمت حضرت عرض می کنیم که تو امتحان شده ای هست که از امتحان الهی سربلند بیرون آمده ای می گوییم: ما آنچه را که پدر شما و وصی او آورده اند تصدیق می کنیم و از شما می خواهیم ما را به این تصدیقمان ملحق کنید. هر چند ممکن است عمل ما از همه جهت مطابق ایمانمان نباشد و مرتکب صغیره و یا کبیره شویم.

بحث شفاعت و الحاق در قرآن نیز مطرح است و شرط الحاق،  حفظ ایمان و تصدیق است. در صورتی شفاعت شامل انسان می شود که این ایمان را تا دم قبر با خود همراه کند. پس ایمان در شفاعت اهل بیت نقش دارد.

وی در ادامه پیرامون مأذونین درشفاعت گفت: حضرت رسول اکرم (ص) مأذون در شفاعت است اذن در اینجا به معنای قرب است و این قرب اصولی دارد. اولین اصل در قرب علم است. یعنی کسی که بیش تر می داند، مقرب تر است  و کسی که نزدیک تر است علمش بیشتر است . اصل دوم تواضع است واصل دیگر ادب حضور است. یعنی هر چه  بندگی بیش تر باشد؛ شفاعت او پذیرفته تر است.

شفاعت یعنی شفیع آنقدر وجودش متسع است که می تواند جور بندگی انسان ها را بکشد.

مباحث این استاد را می توانید از اینجا(شب اول) و اینجا (شب  دوم) دانلود نمایید. (جهت دریافت رمز با معاونت فرهنگی تربیت مدرس تماس بگیرید  02532603708 داخلی 3704)

 

جامعیت شفاعت حضرت زهرا سلام الله علیها

خانم علاسوند در سخنان خود با اشاره به جامعیت شخصیت حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها گفت: مایه  تأسف است که در تمام جهان اسلام در حد شناختی که نسبت به همسران پیامبر (ص) وجود دارد نسبت به حضرت زهرا (س) این شناخت وجود ندارد.

وی در ادامه گفت: اگر چیزی به عنوان الگو و اسطوره درباره حضرت زهرا (س) قابل تبعیت باشد یکی از آن چیزهای بسیار مهم بحث جامعیت  در ایفای نقش های چند گانه ای است که بر عهده ی یک بانوی مسلمان است.

وجود مطهر حضرت زهرا ی اطهر در وهله اول طبق دستور ی که یک مسلمان دارد ورای از هر نقشی چه در حوزه ی مادری و خانواده و چه در جایگاه یک شهروند اجتماعی و ارتباطات ، او یک فردی است که اهتمام به حفظ حریم خصوصی بین خود و خدای خود دارد. ایشان در تبیین این مساله گفت: هر انسانی یک حوزه و ساحت فردی و کاملا شخصی دارد که کاملا مال خودش و خداوند است. تمام ارزش های بنیادین دین در این حوزه شخصی و فردی است. تقربّ خلوص نیت، ظن ها و حسن های ما نسبت به خودمان و...  . این ها حریم های کاملا شخصی ما هستند. و این حریم شخصی مهم ترین قسمت و بلندترین سکوی پرش ما به سمت کمال است که ما معمولا از آن غفلت می کنیم  و فکر می کنیم باید امور ظاهری و منسک و آدابمان را اصلاح کنیم. در حالی که قرآن کریم از چندین سلامت اخلاقی قلب سخن می گوید، قلب سلیم و قلب منیر. و چندین بیماری اخلاقی قلب رانیز نام می برد. بیماری حسد و کینه ...

وقتی ما به زندگی حضرت زهرا نگاه می کنیم دقیقا می بینیم اهتمام حضرت از صبح تا شب در حفظ همین حریم فردی و خصوصی است. حضرت همسر دارد، مادر 4 بچه کوچک ست ف کارهای خانه بسیار سخت نیز دارد اما هیچ کدام این موارد جا را برای این حریم فردی تنگ نمی کند. چون حضرت زهرای اطهر(س) می داند که ن حریم شخصی مهم ترین بخش وجود انسان است و با ان می خواهد از دنیا برود و وارد گودال قبر گردد. و با آن می خواهد برانگیخته شود. .... 

مشروح سخنان این استاد فرزانه را می توانید از اینجا دانلود نمایید(جهت دریافت رمز با معاونت فرهنگی تربیت مدرس تماس بگیرید  02532603708 داخلی 3704)