خدمات مشاوره

شناسه نوشته : 18912

1395/05/23

تعداد بازدید : 1287

معرفی خدمات واحد مشاوره

امروزه با وجود مسائل و مشکلات گوناگون در زندگی روزمره، نیاز آدمی به یک مشاور متخصص بیش از پیش احساس می شود؛ هر چند که این مهم مختص به این عصر نبوده و از صدر اسلام به آن تأکید شده است. در قرآن نیز به آن توجه خاص شده است در آيات 36 تا 38 سوره شورا، مشورت کردن به عنوان يكى از صفات ويژه مؤمنان، در رديف توكل، اجتناب از گناه، (تقوا) اجابت پروردگار، اقامه نماز، انفاق و ... مطرح گرديده است. مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری (س) خدمات خود را در چند زمینه ارائه می دهد که مختصرا به هرکدام اشاره می شود:

ـ خدمات مشاوره فردی:

وظیفه اصلی مشاور، راهنمایی در جهت بهتر زندگی کردن افراد بهنجار است، افرادی که مشکلات روحی و روانی نداشته و صرفاٌ در مسائل زندگی خود دچار مشکل شده اند. این گروه افراد در مرحله پیشگیری اولیه و ثانویه جای می گیرند و تلاش بر آن است که با حل مشکلات، از آسیب های روحی و روانی جلوگیری گردد. مسائل عمده در مشاوره عبارتند از: مقابله با اضطراب، وسواس، ارتباط موثر، مشکلات ناشی از زندگی خوابگاهی، سازگاری، ازدواج و ....

ـ آموزش دوره های کاربردی و مهارتی: 

برگزاری دوره های کاربردی در زمینه توانمندسازی طلاب در مقابله با مشکلات زندگی و بهبود سازی روابط در زندگی تحصیلی و خوابگاهی که این دوره ها عبارتند از: مهارت های دهگانه زندگی، مقابله با غم غربت، مهارت های زندگی تحصیلی، مهارت های کسب آرامش و.

ـ تجهیز اتاق مشاوره مرکز تربیت مدرس حضرت صدیقه کبری (سلام الله علیها):

به منظور ایجاد فضایی که طلاب تربیت مدرس، پس از یک روز درس و بحث با حضور در آن مکان و استفاده از امکانات آن به آرامش روانی برسند، معاونت فرهنگی با همکاری معاونت اجرایی تربیت مدرس با نظارت و حمایت مدیریت این مرکز اقدام به تجهیز اتاق مشاوره خوابگاه کرد. به این منظور با تجهیز کتابخانه این اتاق ، این فرصت به طلاب داده شد تا با مطالعه و مشاهده منابع موجود در آن،  پاسخ سوالات خود را بیابند. خدمات مشاوره ای موجود در این اتاق عباتند از کتاب، بروشور، لوح فشرده و فلش کارت. عمده موضوعات نیز عباتند از خانواده، فرزند پروری، کودک و نوجوان، تحصیلی، مهارت های زندگی، ازدواج و اشتغال.
همچنین طلاب محترم می توانند در این اتاق با مراجعه به سایت های معتبر مشاوره و روان شناسی که به ایشان معرفی شده است، از مطالب موجود در آن ها نیز بهره برده و در برخی موارد پاسخ سوالات خود را بیابند.

ـ برگزاری جلسات ویژه طلاب متاهل.

ـ عضویت رایگان جهت دریافت نشریه ی خانه خوبان برای طلاب متأهل و خوابگاهی.

 

روزمه مشاور مرکز