اخلاق در نهج البلاغه

شناسه نوشته : 17487

1394/11/25

تعداد بازدید : 590

         نهج البلاغه كتابي است كه نسيم دلانگيز آن اگر به قبري بوزد، صاحب قبر از عطر جانفزاي آن زنده ميشود

                                                                                                                                       علامه حسن زاده آملی

 

کلاس های اخلاق نیمسال اول سال  تحصیلی 94-95 چهارشنبه ها با محوریت نهج البلاغه همراه با اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء با حضور حجت الاسلام و المسلمین استاد بهمنی در مرکز تربیت مدرس حضرت صدیقه کبری سلام الله علیها برگزارمی گردد. در این جلسات استاد با اشاره به فرازی از نامه حضرت امیر علیه السلام بحث نظارت بر نفس، تفکر و تقوای الهی را مطرح می نمایند.

نظارت بر نفس به خودی خود گران بها و قیمتی است که جا دارد در جلسات متعدّد و فرصت های فراوان درباره آن  مباحثه کنیم.اگر نظارت بر نفس در وجود ما شکل بگیرد آن سطح انتظار از تقوا هم تامین می شود.

 

فراز انتخابی بخشی از نامه 31 نهج البلاغه است که در آن حضرت علی (ع) خطاب به فرزندشان امام حسن مجتبی (ع) می فرماید:

وَاعْلَمْ يَا بُنَيَّ أَنَّ أَحَبَّ مَا أَنْتَ آخِذٌ بِهِ إِلَيَّ مِنْ وَصِيَّتِي تَقْوَى اللَّهِ وَ الاِقْتِصَارُ عَلَى مَا فَرَضَهُ اللَّهُ عَلَيْكَ، وَ الْأَخْذُ بِمَا مَضَى عَلَيْهِ الْأَوَّلُونَ مِنْ آبَائِكَ، وَالصَّالِحُونَ مِنْ أَهْلِ بَيْتِكَ، فَإِنَّهُمْ لَمْ يَدَعُوا أَنْ نَظَرُوا لِأَنْفُسِهِمْ كَمَا أَنْتَ نَاظِرٌ، وَ فَكَّرُوا كَمَا أَنْتَ مُفَكِّرٌ، ثُمَّ رَدَّهُمْ آخِرُ ذلِكَ إِلَى الْأَخْذِ بِمَا عَرَفُوا وَ الْإِمْسَاكِ عَمَّا لَمْ يُكَلَّفُوا، فَإِنْ أَبَتْ نَفْسُكَ أَنْ تَقْبَلَ ذلِكَ دُونَ أَنْ تَعْلَمَ كَمَا عَلِمُوا فَلْيَكُنْ طَلَبُكَ ذلِكَ بِتَفَهُّمٍ وَ تَعَلُّمٍ،

 

این فراز به نصّ خود حضرت محبوب ترین قسمت و قلّه ی نامه است. حضرت وصیّتی را برای فرزندشان می نویسند و در این وصیت مجموعه مطالبی را از فرزندشان مطالبه می کنند. اگرانسان بخواهد توصیه ای به کسی یا دوستی یا فرزندی داشته باشد  طبعا محبوب ترین چیزهایی را که می خواهد در وجود او محقق شود یا او انجام دهد را از وی مطالبه می کند. مجموعه ی مطالبی که امیرالمومنین(ع) خواستند در زندگی فرزندشان محقق شود، در این نامه درج کردند.

حضرت می فرماید: محبوب ترین چیزی که با آن می توانی خوب باشی؛ تقوای الهی است.اگر بخواهیم بگوییم همه ی آرزوهای ما با چه چیز محقق می شود؟ می توانیم در یک کلمه بگوییم با تقوا.

 

فایل صوتی این جلسات را می توانید در ادامه دانلود نمایید.

 

ـ دانلود فایل جلسه اول

ـ دانلود فایل جلسه دوم

ـ دانلود فایل جلسه سوم

ـ دانلود فایل جلسه چهارم

ـ دانلود فایل جلسه پنجم